Sýrárna u Kahanu, Lipová 819/16, Most | +420 721 39 00 19 | SyryProRadost@syrarna-raj.cz | Facebook
Sýrárna u Kahanu, Lipová 819/16, Most | +420 721 39 00 19 | SyryProRadost@syrarna-raj.cz | Facebook
Oblíbenou variantou pečiva, vhodnou při dietách či celkově zdravějším životním stylu, je kváskové pečivo. Víte ale, jaké má benefity pro vaše zdraví?
Kváskové chleby se připravují procesem kvašení neboli fermentace těsta. Fermentace těsta zlepšuje stravitelnost a výživnost potravin díky využití kvásku. Kvásek je směs vody a celozrnné žitné mouky, která „ožívá“ působením mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky.
Je stravitelnější
Fermentační proces pomůže „natrávit“ a rozložit všechny složité a nestravitelné látky, které obilí obsahuje (toto chléb z droždí neumí), a tím pádem je velmi dobře stravitelný. Díky velkému obsahu vlákniny a minerálů čistí trávicí trakt a odstraňuje zácpu.
Obsahuje méně lepku
Důležitou složkou většiny pečiva je lepek. Lepek zatěžuje tělo a zejména dnešní přešlechtěná pšenice ho obsahuje velké množství. Díky dlouhému procesu fermentace (trvá okolo 20 hodin!) se i přes použití lepkové mouky v kváskovém těstě snižuje množství lepku a tím pádem tolik nezatěžuje trávení a je stravitelnější, a to dokonce i pro celiaky. Díky nízkému obsahu lepku má nízký glykemický index, díky čemuž po něm zůstanete déle sytí. Je tedy i dietnější.
Má delší trvanlivost
Kváskové pečivo se jen tak nezkazí. Díky obsahu kyseliny mléčné a octové vydrží dlouho (7-14 dní) a neplesniví. Jediný efekt, který bude mít delší skladování, je ztvrdnutí chleba. Stačí ho ale napařit pár minut na pařáčku a bude zase měkký. Z tvrdšího chleba se také udělat topinky nebo obalený chleba „ve vajíčku“ (v hrašce nebo cizrnové mouce s vodou).
Složení žitného chleba:
Krásný den ze Sýrárny u Kahanu vám přeje vaše
Janča Fišerová